http://szegedma.hu/hir/szeged/2010/03/megoldodik-az-ujszegedi-nagyfeszultseg-problemaja/#more-56472
Megoldódik az újszegedi nagyfeszültség problémája?
Márton Gábor
2010. március 9., kedd
Fotó: Illés Tibor
tavvezetek_it (3) A civilek nevében ült tárgyalóasztalhoz az EDF Démász vezetőivel Bodó Imre országgyűlési képviselő, aki mai sajtótájékoztatóján az évek óta folyó viták lezárásának lehetőségéről számolt be. A politikus a szegedi önkormányzat bevonásával szakbizottságot alapítana, a nagyfeszültségű vezetékek földkábelekre cseréléséhez pedig pályázati úton szeretne anyagi forrást teremteni.
„Örömmel mondhatom el, hogy a hosszú évek óta visszatérő probléma megoldására a tegnapi napon biztató megállapodás született. Az EDF Démász vezetői nyitottan álltak a kérdés rendezéséhez, így van remény rá, hogy az anyagi források előteremtése után azonnal megkezdődhet a légkábelek földkábellé alakítása” – jelentette be Bodó Imre.
A fideszes országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a Tápén-Petőfitelepen-Újszegeden keresztül húzódó 20 kilovoltos vezeték problémája csaknem 12-13 ezer embert érint. Ennek létesítésére még a 70-es években adták ki az engedélyt, amikor ezekben a városrészekben a lakosságszám is teljesen más volt. Az elmúlt 40 év alatt sűrűn beépült a terület, illetve a környezetvédelmi előírások is jelentősen megváltoztak, ezért a mai helyzethez igazodva kell megoldani a kérdést – mondta Bodó. „A nagyfeszültségű vezeték mellett és alatt lévő ingatlanok teljesen eladhatatlanná váltak, szakértői vélemények szerint pedig ezeknek egészségkárosító hatása is van.”
tavvezetek_it (1) Az itt élők először önállóan próbáltak kiállni az igazukért, egy erre a célra létrehozott civil szervezet, az Élhető Környezetért” környezetvédelmi egyesület alapításával, majd az elmúlt év végén kérték fel Bodó Imrét a közvetítésre.
Tegnap Thierry Le Boucher, az EDF Démász Zrt. elnök-vezérigazgatójával és Jean Paul Sainte-Marie ügyvezetővel abban sikerült megállapodniuk, hogy a cég részéről nincs akadálya a légkábelek földkábellé alakításának. Azonban mivel ennek költsége – 2-3 milliárd forint – nem áll rendelkezésre egyik oldalon sem, Bodó javasolta, hogy az önkormányzat bevonásával alakítsanak egy szakbizottságot, melynek feladata erre a célra európai uniós forrást találni.
„Azért érzem sikeresnek a megbeszélést, mert mindkét fél részéről a megállapodásra törekedtünk. Úgy gondolom, ma már nem azt kell nézni, hogy annak idején ki adott engedélyt a nagyfeszültségű vezetékek és a lakóépületek egymás mellé építésére, a védőtávolság figyelmen kívül hagyásával. Most azt a feladatunk, hogy az itt élők érdekében mielőbb megoldódjon ez a probléma” – összegezte a politikus, aki a Fidesz-KDNP színeiben indul az idei parlamenti választáson az 1-es szegedi körzetben.