“ÉLHETŐ KÖRNYEZETÉRT” Környezetvédelmi Egyesület
ALAPSZABÁLYA
Az egyesület neve: “ÉLHETŐ KÖRNYEZETÉRT” Környezetvédelmi Egyesület
Az egyesület rövidített neve: “ÉLHETŐ KÖRNYEZETÉRT” Egyesület
Az egyesület székhelye: 6726 Szeged, Töltés u. 26.
Az egyesület telephelye:
Az egyesület működési területe: Csongrád megye
Előzmények:
A szerződő felek (a továbbiakban: Tagok) rögzítik, hogy a DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. az 1970-es években létesült Szeged-Újszeged nagyfeszültségű villamos légvezeték (továbbiakban: Vezeték) feszültségszintjének jelenlegi 22 kV-ról 120 kV-ra történő emelését tervezi.
Tagok rögzítik, hogy a Vezeték építésekor fennállott társadalmi-politikai rendszer sajátosságaiból eredően a Vezeték nyomvonalán ingatlantulajdonnal rendelkezőknek nem volt érdemi lehetőségük az őket ért jogsérelem orvoslására.
Tagok rögzítik, hogy jelenleg a Vezeték Szeged illetve Újszeged sűrűn lakott városrészeit szeli át úgy, hogy a vezeték biztonsági övezetében érvényes építési engedélyek alapján illetve részben az ünkormányzat által lakótelekként értékesített területen lakóházak épültek.
Tagok rögzítik, hogy bár a jelenleg hatályos jogszabályban megjelölt egészségügyi határérték túllépése a Vezeték környezetében mérésekkel nem igazolható, de a jogszabály hatályba lépését követően napvilágra került orvosi kutatások eredményei - amelyeket a WHO, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete 2001. évben majd további vizsgálatok után 2007. évben közleményben erősített meg - igazolják, hogy a jelenleg meghatározott egészségügyi határérték töredéke is megtöbbszörözi egyes megbetegedések kockázatát.
Tagok egyetértenek abban, hogy a Vezeték feszültségszintjének emelése - annak egészségügyi hatásaitól függetlenül - a nyomvonal mellett álló ingatlanok forgalmi értékét jelentősen csökkenti, mert a közvélekedés szerint a lakóingatlanokhoz közeli elektromos távvezeték, az általa indulkált elektromágnesesség potenciális rákkeltő és egyéb veszélyvorrást jelent.
Tagok rögzítik továbbá, hogy 2008. április 17. napján megtartott lakossági fórumon megjelent, a Vezeték nyomvonala mentén ingatlantulajdonnal rendelkező vagy egyéb jogcímen ott élő személyek egyhangúlag elutasították a Vezeték feszültségszintjének megemelését, felhívták Vezeték tualjdonosának jelenlevő képviselőit a Vezeték kiváltására irányuló alternatív lehetőségek kimunkálására, továbbá döntést hoztak érdekeik védelmében történő közös fellépés szervezeti kereteinek létrehozásáról.
1. AZ EGYESÜLET CÉLJA
Az egyesület célje működési területén
- minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel elérje a Szeged-Újszeged 120 kV-ra tervezett és részlegesen megépített de az 1973. június 8.-án kiadott engedélytől eltérően ezidáig csak 22 kV-on üzemeltetett nagyfeszültségű légvezeték nyomvonalának áthelyezését olyan területre, ahol a Vezeték a nyomvonal mellett élők egészségét nem károsítja és azt nem is veszélyezteti illetve a nyomvonal melletti ingatlanok forgalmi értékén nem csökkenti. Amennyiben ez nem lehetséges.
- minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel elérje a vezeték kiváltását más olyan műszaki megoldással (pl. földkábel) amely a jelenlegi szabad légvezetékhez képest a nyomvonal mellett élők egészségét nem károsítja illetve azt kevésbé veszélyezteti továbbá a nyomvonal melletti ingatlanok forgalmi értékét kevésbé csökkenti.
Amennyiben ez nem lehetséges - minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel megakadályozza a Vezeték feszültségszintjének 22 kV feszültségszintet meghaladó feszültségszintre emelését.
- minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel csökkentse a Vezeték nyomvonala mentén lakókat érő vagyoni és nem vagyoni károsodás mértékét
- tagjait képviselje a fenti célok elérése érdekében folytatott tárgyalásokon valamint az egyesület céljaival kapcsolatos valamennyi peres és nemperes eljárásban.
2. AZ EGYESÜLET TEVÉKENYSÉGE
Az egyesület fő tevékenysége: a helyi lakosság védelme a különböző káros, hátrányos környezeti hatásoktól, az eddig felismert vagy még fel nem fedezett környezetszennyezés megakadályozása, felszámolása a környezetvédelmi hatóságokkal együttműködve.
Az egyesület jelen alapító okirat 2. pontjában meghatározott célok elérése érdekében az alábbi tevékenységet valósítja meg:
- a Vezeték létesítésével és eddigi működésével kapcsolatos információk összegyűjtése
- a Vezeték létesítése és működése által okozott vagyoni és nem vagyoni károk megtérítésének lehetséges jogi eszközei felmérése, az érdekérvényesítés jog lehetőségeiek - szükség esetén jogi szakért, ügyvéd bevonásával történő - feltárása
- mérnökszakértő igénybevétele annak megállapítására, hogy a Vezeték nyomvonala mentén levő lakóingatlanokban a jelenlegi feszültségszinten illetve annak tervezett szintre történő felemelése esetén milyen elektromos illetve mágneses hatások keletkezhetnek
- orvosszakértő igénybevétele annak a kérdésnek a megválaszolására, hogy a Vezeték nyomvonala mentén lévő lakóingatlanokban élőkre a jelenlegi feszültségszinten illetve annak tervezett szintre történő felemelése esetén keletkező elektromos illetve mágneses hatások milyen egészségügyi kockázatot jelentenek.
- ingatlanforgalmi szakértő igénybevétele annak tisztázására, hogy a Vezeték nyomvonala mentén lévő lakóingatlanok forgalmi értékét a Vezeték jelenlegi illetve tervezett feszültségszintje milyen mértékben befolyásolja.
- szakértő igénybevételével a Vezeték nyomvonalának áthelyezésére illetve műszaki kiváltására vonatkozó konkrét javaslat kidolgozása
- a b) - f) pontokban megjelölt szakértői vélemények tartalmáról a Tagok valamint a vezeték tulajdonosának tájékoztatása.
- eljárások kezdeményezése, egyeztetések lefolytatása az érintett közigazgatási valamint önkormányzati szervek előtt.
- kapcsolattartás a környezetvédelmi hatóságokkal és minden más tevékenység, amely a célok elérése érdekében szükséges
Az egyesület céljai elérése érdekében gazdálkodik vagyonával, szolgáltatásokat nyújt. Az egyesület nem gazdasági tevékenység végzésére jön létre, vállalkozási tevékenységet csak céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. Gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, hanem azt a létesítő okiratban meghatározott tevékenységre fordítja.
Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete politikai pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
Az egyesület célul tűzi ki továbbá, hogy jelen alapító okirat 2. pontjában meghatározott célok elérése érdekében az egyesület vagyonát gyarapítsa, ezt belső szellemi tőkével és a céljait előmozdító tevékenységgel, valamint külső támogatók segítségével kívánja megvalósítani.
3. AZ EGYESÜLET TAGSÁGA
Az Egyesület a következő tagsági formákat ismeri el:
- (egyéni) tag
- pártoló tag
- tiszteletbeli tag
Tagként felvehető minden természetes vagy jogi személy illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki a belépési nyilatkozatban vállalja, hogy tevékenyen részt vesz az egyesület munkájában, és az Alapszabályban foglaltakat magára nézve kötelezőnek ismeri el, rendszeresen fizeti a tagdíjat. Az egyesületbe való belépés önkéntes.
Az egyesület pártoló tagságot szervezhet. Pártoló tagként felvehető az, aki a belépési nyilatkozatban vállalja az Egyesület célkitűzéseinek erkölcsi és/vagy anyagi támogatását. Pártoló tag jogi személy illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet is lehet.
Az egyesület tiszteletbeli tagjává választható az a személy, aki a környezet- vagy egészségvédelem, betegségmegelőzés terén kimagasló érdemeket szerzett. A Tiszteletbeli tagokat a Közgyűlés választja. A tiszteletbeli tagok tagdíjat nem kötelesek fizetni.
Az Egyesület tagjairól nyilvántartást vezet.
Az egyesületi tagság tagfelvétellel kezdődik.
Az egyesületi tagság megszűnik:
- önkéntes kilépéssel
- törléssel a tagdíj, illetve a vállalt anyagi támogatás megfizetésének felszólítás ellenére történő elmulasztása esetén
- a tag halálával
- kizárással.
Az egyesületi tagok felvételéről az Elnökség dönt. Az elutasító döntést a jelentkezővel írásban kell közölni, amely döntés ellen a jelentkező az elutasító döntés kézhezvételétől számított 30 napon belül a közgyűléshez fordulhat jogorvoslati kérelemmel. A jogorvoslati kérelmet az egyesület elnökénél kell előterjeszteni, aki intézkedik a közgyűlés összehívásáról
Az önkéntes kilépést az Elnökségnél írásban kell bejelenteni, melyet követően az Elnökség intézkedik a tag törléséről a tagnyilvántartásból.
A tagdíjfizetés illetve a vállalt anyagi támogatás felszólítás ellenére történt elmulasztása esetén az Elnökség intézkedik a tag törléséről a tagnyilvántartásból.
Az Elnökség írásbeli és indokolt határozatával a tagok sorából kizárhatja azon tagot, akinek tevékenysége súlyosan veszélyezteti az egyesület céljainak elérését illetve aki olyan magatartást tanúsít, hogy az egyesület többi tagjától a továbbiakban nem várható el a vele való együttműködés. Az érintett tag a kizáró és törlő határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a közgyűléshez fordulhat jogorvoslati kérelemmel. A jogorvoslati kérelmet az egyesület elnökénél kell előterjeszteni, aki intézkedik a közgyűlés összehívásáról.
5. AZ EGYESÜLETI TAGOK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
Az Egyesület tagjainak jogai:
- a tag részt vehet az Egyesület rendezvényein, szavazati joggal rendelkezik.
- a tagok bármely tisztségre megválaszthatók, amennyiben magyar állampolgársággal rendelkeznek és nincsenek eltiltva közügyek gyakorlásától. Kiskorú tag életkorának megfelelő tisztségre választható.
- a tagok részt vehetnek a Közgyűlés munkájában
- a tagok véleményt nyilváníthatnak, javaslatot tehetnek az Egyesületet érintő bármely kérdésben, az Egyesület felügyelő szervénél indítványozhatják az Egyesület jogszabályba illetőleg az Egyesület Alapszabályába vagy más szabályzatába ütköző határozatok megsemmisítését
- részesülhetnek az Egyesület által nyújtott kedvezményekben
- az Egyesület vagyontárgyait külön megállapított szabályok szerint használhatják
- jogosultak az Egyesület működéséről és anyagi helyzetéről az Elnökségtől felvilágosítást kérni és kapni.
Az Egyesület tagjainak kötelességei:
- az Alapszabály betartása, az Egyesület vezető szervei határozatának végrehajtása
- a tagsági díj fizetése, melynek összegét a Közgyűlés határozza meg
- az Egyesület vagyonának megóvás
- az egyesületi célok előmozdítása érdekében lehetőségeihez és képességeihez mérten rendszeres egyesületi munka kifejtése.
A pártoló és tiszteletbeli tagnak szavazati joga nincs, tisztségre nem választható.
6. AZ EGYESÜLET SZERVEZETE
I. A Közgyűlés
Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. A Közgyűlésen valamennyi tag részt vehet. A Közgyűlést szükség szerint, de legalább évente egyszer össze kell hívni. A Közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha a tagok egyharmada ezt írásban kéri a napirendi ontok megjelölésével, vagy ha a felügyeleti szerv azt írásban indítványozza. A Közgyűlést az elnök hívja össze legalább évente egy alkalommal, a napirendi pontoktról előzetesen legalább 15 nappal írásban tájékoztatva a tagokat. A Közgyűlés nyilvános. A Közgyűléshatározatképes, ha a tagok több, mint fele jelen van.
Ha a szabályszerűen összehívott Közgyűlés nem határozatképes, az emiatt elhalasztott Közgyűlés 30 napon belül történő másodszori összehívása során az eredeti napirendbe felvett kérdésekben a megjelentek számára valóü tekintet nélkül határozatképes, ha erről a tagokat előzetesen tájékoztatták.
A Közgyűlés határozatait nyílt szavazással, általában egyszerű szótöbbséggel hozza. Kétharmados többség szükséges az Egyesület feloszlatásának valamint más egyesülettel történő egyesülésnek kimondásához, és az Alapszabály módosításához. Titkos szavazást kell elrendelni, a a jelenlevők fele kéri. Ez a szavazásra vonatkozó szabály érvényes az Egyesület minden szervére.
A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az Egyesület megszűnésének, más egyesülettel történő egyesülésének kimondása, döntés egyesületi szövetségbe történő belépésről és kilépésről
- az Alapszabály megállapítása és módosítása
- az elnök és az elnökségi tagok megválasztása
- a tagsági díj összegének meghatározása
- az éves költségvetés és az Elnökség éves beszámolójának elfogadása.
A Közgyűlést az általa megválasztott elnök vezeti. A Közgyűlésen jegyzőkönyvet kell vezetni, melyet két résztvevő hitelesít aláírásával. A jegyzőkönyvet a titkár vagy az általa megbízott személy vezeti, melyben szerepelnek a Közgyűlés határozatai, tartalmazva a döntések tartalmát, időpontját, helyét és hatályát, a döntést támogatók és ellenzők arányát.
A Közgyűlés határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek a Ptk. 685.§ b) pontja szerinti közeli hozzátartozója, élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozója) a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek az Egyesület cél szerinti juttatási keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a tagnak a tagsági jogviszony alapján nyújtott, az Alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatás.
II. Az Elnökség
Az Elnökség az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerve. Az Egyesület tevékenységét és a gyakorlati munkát a közgyűlések között 7 tagú elnökség koordinálja, irányítja, ellenőrzi. Az Elnökség feladatait az Alapszabálynak és a Közgyűlés határozatainak megfelelően végzi. Az Elnökség jogosult dönteni minden olyan kérdésben, melyet az Alapszabály nem utal a Közgyűlés vagy más szerv hatáskörébe.
Az Elnökség évente legalább 2 alkalommal ülésezik. Az üléseket az elnök hívja össze, az ülés időpontjáról, helyéről és a napirendi pontokról előzetesen tájékoztatva az érintetteket, az ülés előtt 7 nappal. Az elnökség ülései nyilvánosak. Az Elnökség tagjainak legalább 2/3-ának jelenléte esetén határozatképes. Határozatait egyszerű többséggel hozza. Az Elnökség ülésén jegyzőkönyvet kell vezetni, melyet két résztvevő hitelesít aláírásával. A jegyzőkönyvet a titkár vagy az általa megbízott személy vezeti, melyben szerepelnek az ülés határozatai, tartalmazva a döntés tartalmát, időpontját, helyét és hatályát, a döntést támogatók és ellenzők arányát.
Az Elnökség tagjai:
- az elnök (1 fő)
- titkár (1 fő)
- elnökségi tagok (5 fő)
Az Elnökség tagjait a Közgyűlés 5 évre választja meg. Az Elnökség tagjai nem lehetnek egymásnak közeli hozzátartozói.
Az elnökségi tagság megszűnik:
- önkéntes lemondással
- halállal
- az Egyesületből való kilépéssel
- az öt éves mandátum leteltével
- leváltással, a Közgyűlés leválthatja az Elnökség tagjait (az elnököt és a titkárt is ideértve), ha a tagok egyharmada azt a Közgyűlés előtt írásban kéri, és a leváltatást a Közgyűlés egyszerű szótöbbséggel megszavazza.
Az elnökség feladata és hatásköre:
- az Egyesület tevékenységének koordinálása
- az Egyesület működéséhez szükséges feltételek megteremtése, programok megszervezés és lebonyolítása
- bizottságok létrehozása, megszüntetése
- a bizottságok tisztségviselőinek és tagjainak megbízása, az adott testületek tagjai véleményének figyelembe vételével, a megbízások visszavonása, ha a tisztségviselő tisztségéből eredő vállalt feladatainak nem tesz eleget
- a Közgyűlés előkészítése
- az éves beszámoló és költségvetés tervezet elkészítése
Az Elnökség feladatait az Alapszabály rendelkezései valamint a Közgyűlés határozatai szabják meg. Tevékenységéről köteles a Közgyűlésnek számot adni.
Tisztségviselők:
Az Egyesület képviseletre jogosult tisztségviselői az elnök és a titkár. A tisztségviselők a polgári jog általános szabályai szerinti képviseleti joggal rendelkeznek.
Az elnök
- jogosult önállóan képviselni az Egyesületet
- vezeti és szervezi az Elnökség munkáját
- összehívja a Közgyűlést
- előkészíti a Közgyűlésre az egyesületi beszámolót
- irányítja és ellenőrzi az Egyesület tevékenységét, irányítja az Egyesület gazdálkodását
- munkáltatói jogkört gyakorol a jogszabályokban meghatározott feltételek szerint
- intézkedik és dönt a Közgyűlés által hatáskörébe utalt ügyekben
- rendszeresen és tevékenyen részt vesz az Egyesület feladatainak meghatározásában a határozatok előkészítésében és végrehajtásában
- jogosult és köteles az Egyesület érintő körülményeket figyelemmel kísérni, azokkal kapcsolatban javaslatait, észrevételeit az elnökség elé terjeszteni
- gondoskodik arról, hogy a gazdasági ügyintézés mindenkor a törvényeknek és rendelkezéseknek megfelelően történjen
- akadályoztatása esetén helyettesítésére teljes jogkörrel a titkár jogosult
Az elnök feladatainak egy részét - képviseleti jog kivételével - az Egyesület bármely tagjára átruházhatja.
A titkár
- jogosult önállóan képviselni az Egyesületet
- részt vesz az Egyesület feladatainak meghatározásában és megvalósításában, a határozatok előkészítésében és meghozatalában
- jogosult és köteles az Egyesületet érintő körülményeket, észrevételeket figyelemmel kísérni, azokkal kapcsolatban javaslatokat terjeszthet az Elnökség elé.
Bizottságok
Az Egyesület feladatainak eredményesebb megvalósítása érdekében az elnökség az Egyesület tagjai sorából szükség szerint bizottságokat hozhat létre, illetve működtethet. A bizottságok vezetőit és tagjait az Elnökség bízza meg az adott feladat elvégzésére. A bizottságok az Elnökség irányítása és ellenőrzése mellett az Egyesület munkaprogramjával egyeztetett munkaterv alapján öntevékenyen működnek.
7. AZ EGYESÜLET ANYAGI FORRÁSAI ÉS GAZDÁLKODÁS
Az Egyesület a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, az a létesítő okiratban meghatározott tevékenységre kell fordítania.
Az Egyesület bevételei:
- az államháztartás alrendszereitől vagy más adományozótól kapott támogatás, adomány
- az egyéb cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevétel
- a szervezet eszközeinek befektetéséből származó bevétel
- a tagdíj
- egyéb, más jogszabályokban meghatározott bevétel
- a vállalkozási tevékenységből származó bevétel.
Az Egyesület költségei:
- a tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások)
- a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek (ráfordítások, kiadások)
Az Egyesület nyilvántartásaira a hatályos könyvvezetési szabályokat kell alkalmazni.
Az Egyesület váltót, illetve más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki, tevékenységét veszélyeztető mértékű hitelt nem vehet fel.
Az Egyesület tartozásáért saját vagyonával felel. A tagok tagdíjat kötelesek fizetni, egyebekben saját vagyonukkal az Egyesület tartozásaiért nem felelnek.
Az Egyesület pénzeszközeit számlán kezeli. A bankszámla felett az Elnök (Dr. Bálint Gyula, an: Fehér Irén, lakcím: 6726 Szeged, Töltés u. 29.) a Titkárral (Fackelmann Istvánné, an: Becker Veronika, lakcím:6723 Szeged, Eperjesi sor 17.) együttesen rendelkezik.
8. AZ EGYESÜLET MEGSZŰNÉSE
Az Egyesület megszűnik, ha:
- feloszlatását a Közgyűlés kétharmados többséggel kimondja
- más társadalmi szervezettel egyesül
- a felügyeleti szerv feloszlatja
- a felügyeleti szerv megállapítja megszűnését
Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról a Közgyűlés rendelkezik.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Az Egyesület jogi személy.
Az Egyesület működésével kapcsolatos - jelen okirat által nem részletezett kérdésekben - az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény, továbbá a Polgári Törvénykönyv rendelkezései irányadók.
NYILATKOZAT
Az “ÉLHETŐ KÖRNYEZETÉRT” Környezetvédelmi Egyesület nyilatkozik arról, hogy pártoktól független szervezet, azoktól támogatást nem kap, országgyűlési képviselőjelöltet nem állított, és a későbbiek folyamán sem fog, továbbá kijelenti, hogy a politikai tevékenységet nem folytat.
Szeged, 2008. július 31.
Dr. Bálint Gyula
elnök